Zúčastnil jsem se Líšeňských pochodů

25.06.2017

IVO HAŠKA

Byl jsem pozván mým známým chalupářem na líšenské pochody Českým rájem, tentokráte na 47. ročník. Je mnoho hezkých míst v naší republice, ale jenom toto jediné se dostalo do textu naší hymny. Takže jsem neváhal. Pochod je spjatý s jeho zakladatelem a dlouholetým organizátorem Vladimírem Hajným. Ještě minulý rok se zúčastnil alespoň jako divák na invalidním vozíku. Letos už bylo jeho jméno v názvu pochodu s dovětkem Memoriál.

Je to jeden z největších pochodů v republice, například v loňském roce se ho zúčastnilo více než 1.500 turistů. Pamatuji dobu, kdy tam v den pochodu mimořádně zastavovaly rychlíky. Líšeň je malá vesnice, podle wikipedie má pouhých 257 obyvatel. Nicméně pořadatelé všechno zvládnou. Žádná čekárna, žádné zmatky, zato bylo vidět mnoho tradičních účastníků.

Již ráno před šestou hodinou davy turistů vyrážejí na trasu, a tak je živo po celý den. Jsou i tací, že nevynechají večerní vystoupení kapely. Absolventi dvou nejdelších tras obdrželi plaketu z hutního skla, ostatní odznak. Překvapilo mě, že letos jedno místo na táboření ve stanech nestačilo.