Val Gardena, Češi, Slováci a Havlíček

31.07.2017

IVO HAŠKA

Před čtyřmi lety jsem s výpravou turistů z Horní Břízy zamířil na světovou turistickou olympiádu do údolí Val Gardena v "italských Tyrolech". V této oblasti snad každý ovládá tři jazyky - italštinu, němčinu a angličtinu. To se projevilo nejen v obchodech, ale i na slavnostním zahájení. Všichni řečníci mluvili vlastně třikrát, pouze zástupkyně světové turistické organizace mluvila pouze jednou a o další dva projevy se postaral tlumočník.

Těsně před odstartováním slavnostního zahajovacího průvodu se objevil jeden Slovák a usilovně naléhal, že chce nést vlajku a potřebuje, aby mu někdo nesl ceduli s názvem jeho státu. Nešťastník totiž přijel sám. Vyřešili jsme to tak, že v naší skupině byly vedle sebe dvě cedule a dvě vlajky. Druhý den nás pak Italové chválili za hezký příklad dobrých vztahů mezi národy.

Ubytovaní jsme byli v městečku Brixen, a tak je jasné, že jsme nemohli opomenout návštěvu domku, kde žil ve vyhnanství novinář a spisovatel Karel Havlíček Borovský. Myslím si, že i on by nás pochválil...