Střípky z Hané

30.01.2018

Martin Pesler

Na konci ledna jedeme do Olomouce na pochod. V pátek večer se jde Olomócké nočník a trasa je městská. Je potřeba potvrdit razítkem z hospůdky, což nám samozřejmě nečiní problémy. A tak se projdeme osvětlenou noční Olomoucí a skončíme v hospodě a minipivovaru Moritz. Kousek vedle je Terezská brána, což je barokní stavba, původně součást městského opevnění a nyní stojící samostatně. Pojmenována je podle Marie Terezie na počest její návštěvy v Olomouci.

V sobotu jdeme pochod Zmrzlé Hanák, ale letos to na zmrznutí fakt nevypadá. Je sice jenom pár stupňů nad nulou, ale pořád nad nulou. Po projití městem v podstatě podle řeky Moravy se od ní mírně odkloníme a pokračujeme lučními nivami podle Mlýnského potoka. Louky jsou podmáčené a místy je mnoho bláta. Za vesnicí Chomoutov, kam se ale nikdo dobrovolně nežene, odbočíme do Horky nad Moravou a vcházíme do lužních lesů Litovelského Pomoraví.

Jdeme lesem a kolem koní a pasoucích se stád. Sice nevím, zda těch několik koní nazvat stádem, ale budiž. Z hladu tu okusují i dřevěný kůl ohradníku. Před Hynkovem je bláto opravdu gigantické a chce si ponechat naše boty. Nic mu nedáme a pokračujeme dál. Jdeme podle starého ramene řeky a čteme panel o řece, co je pro ní tisíc let, a že když se rozdivočí, je jí úplně jedno, že jsou kolem hráze. Cestu si vždy najde sama.

Následuje kontrola ve Lhotě nad Moravou a po občerstvení pokračujeme do obce Náklo, kde nás překvapí kostel svatého Jiří z konce 17. století, ale pozor - jeho věž je gotická z půlky 15. století a je zastřešena dovnitř klenutou střechou. Připomíná nám to nějakou starou pevnost. Vstup do areálu kostela je tvořen branou vystavěnou z korálů, klenoucí se nad sochou Panny Marie Lurdské z roku 1899.

Následuje obec Příkazy s několika starými hliněnými domy tvořícími zdejší skanzen. Pak několik krásně zdobených budov, jedna z nich není oblíbena zejména u mladé generace vzhledem k tomu, že ji musí navštěvovat. Pak podle tratě do Skrbeně a poté už po asfaltových cestách přes Horku nad Moravou do Olomouce.

Tam ještě projdeme kolem Klášterního Hradiska, což je bývalý premonstrátský klášter, nádherně barokně zdobený. Od roku 1802 zde slouží jako vojenská nemocnice a je tudíž nejstarší vojenskou nemocnicí v Česku. Jeho nejstarší část lze navštívit v rámci zpoplatněných prohlídek. Pak opět kolem Moravy a kolem pravoslavného chrámu se blížíme do cíle naší trasy měřící 35 km. Takže opět zdrávi došli a překvapivě i v botách.