Stezkou Bohumila Hrabala

12.06.2018

Martin Pesler

V sobotu 9. června vyrážím do Lysé nad Labem, kde je start pochodu Stezkou Bohumila Hrabala, a já si po dlouhé době zkusím 50 km trasu. Ráno projíždím vlakem Nymburk, tady je bouřka a pěkně lije, ale v Lysé jen trochu sprchlo. A tak odstartuji a hned jdu.

Je pod mrakem, a tak aspoň nebude horko od samého rána. Po červené jdu na náměstí a pak ke Svatému Václavovi zdejšími borovo-dubovými lesy. Pokračuji pronásledován bzukotem komárů a občasného plácání po nich, do Káraného s "menší" vodárničkou - úpravnou vody pro část Prahy. V lesích jsou vrty a na spoustě míst označení zákazu vstupu. Dál lesy do Sojovic, kde opět přejdu na červenou značku a přes Starou Lysou mezi poli s mrkvičkou a cibulkou se blížím zpět do Lysé. Z kopce nad zámkem pohlédnu na kus úrodného Polabí s Čelákovicemi v pozadí a opět přes město.

V místě startu je nyní kontrola, a tak si dám v polovině pochodu první pivo. Chvilka pauzy, blíží se jedenáctá a začíná být horko. Oblačnost se rozpustila a mé tempo rychle klesá. Pomaleji pokračuji k Labi a dál podle něj. Projdu kolem menhiru a zamířím k Josefskému prameni, kde je kontrola. V hospodě je zavřeno, a tak tedy na Hájenku. V uších mi zní úryvky písničky od Karla Zicha "Mám v hlavě brouka":

Komáři tu štípaj ve dne v noci
od hlavy až k patě v obci Sadský
a dál, Hradištko, Kersko, Semice
kde na jednom hřbitově Bogan spí

Mám brouka v hlavě z kerských lesů
kde si teče Josefskej pramen
známou Kerku si lidi plněj
do starejch lahví od Dobrejch vod

Zde dohoním Vláďu se Zpožďou a napřímo Kerským lesem k Pepinově borovici a dál Hradištko, za kterým jdeme mezi kedlubnou a mrkví a pokropí nás zavlažovací systém. Aspoň jsme se trochu a chvilkově zchladili. Kolem jezera v Sadské a přes Písty, kde jen tak tak stihneme poslední kontrolu. Odtud je to do Nymburka už jen kousek a v cíli v areálu pivovaru jsme krátce po páté. A cíl v pivovaru - to nemá chybu! A tak jako obvykle je po zdařilém pochodu velmi veselo!