Setkání na Dědu

29.07.2018

Martin Pesler

V sobotu 21. července vyrážíme do Zdic na "Setkání na Dědu aneb od nejmladší rozhledny na Krušné hoře Máminka k jubilantce rozhledně na Dědu". V osm se vydáváme směrem na Černín a pak již pěknými lesy k rozcestí U boudy. O kousek dál se od značky sami odpoutáme a cestami a vzhůru míříme přímo na vrchol Vraní skály, kde je upravená vyhlídka a k poznání toho, co je vidět, slouží zajímavě pojatá zaměřovadla. Vrchol i skála jsou opravdu zajímavé, takže ten odskok mimo trasu stál za to.

Sestoupíme k myslivně Král, kde je pamětní deska s textem "Z přátelství, které uzavřel pod tímto krovem Jindřich Fügner s Dr. Miroslavem Tyršem, vzešlo Sokolstvo spojující slovanský svět." Kus po silnici a lesy dál kolem bývalého dolu Gabrielka vzhůru na Krušnou horu na rozhlednu Máminka sloužící turistické veřejnosti od jara roku 2015. Je pěkná a z vrcholu je docela pěkný výhled. Lesem sejdeme dolů do Hudlic, kde je památník Josefa Jungmanna, a opět si odskočíme mimo trasu na Hudlickou skálu, opět s vyhlídkovým skaliskem na vrcholu a zaměřovadly k lepšímu určení výhledu.

My jsme ale časově trochu ve skluzu. Trochu se snažíme přichvátnout, i když je hic a pot z nás jen leje. Přesto se nám podaří být ve tři na Dědu (do tří je tu totiž kontrola). Rozhledna byla postavena v roce 1893, takže má letos 125 let, a je tak o pět let mladší než KČT. A stále je hezká. Poté už jen dolů do Berouna. Ještě se pocouráme městem, abychom měli 30 km za sebou, a míříme do cíle v pivovaru Berounský medvěd. A cíl v pivovaru, jak každý turista ví, nemá chybu. Jednak je tam dobré pití, ale v tomto případě i dobré jídlo, a tak se pak domů zase až tak nespěchá.