Po stopách pátera Josefa Toufara do středu ČR 2017 - zhodnocení

09.05.2017

Martin Pesler

Dne 8.5 2017 se konal sedmý ročník pochodu Po stopách pátera Josefa Toufara do středu ČR, ostatně tak jako každý rok v tento den. Ráno bylo nádherně jasno, byť trochu chladněji než předešlé dny, a pofukoval svěží větřík. Při příjezdu jsme se proto mohli pokochat výhledem na ještě zasněžené vrcholky Krkonoš z vrcholu Boroviny. Před hospodou v Číhošti už před desátou čekal první pochodník ze Vsetína, a tak jsme se okamžitě ujali rolí.

Pochod je hvězdicový a každý si může zvolit trasu dle svých možností a výkonnosti. Navíc modře značená trasa, která nese jméno pátera Josefa Toufara a která se otevírala před devíti lety, měří 18 km a vede z Leštiny u Světlé do Smrčné, tudíž od vlaku k vlaku. A v tomto popsaném směru vede víc s kopce, a je tudíž i méně náročná. V Číhošti lze navštívit geodetický střed ČR nebo místní kostel, který je nerozlučně spjat s osudem pátera Josefa Toufara umučeného komunisty. Odbočkou z trasy je možno navštívit stanici pro hendikepované živočichy v Pavlově.

Kolem jedenácté začalo být v hospůdce řádně živo a turisté přicházeli ve větším počtu. Namátkou uvedu turisty z Jihlavy, Třebíče, Žďáru nad Sázavou, Havlíčkova Brodu, Měřína a z nedaleké Světlé nad Sázavou. Ze vzdálenějších míst mohu uvést Prahu, Brno, Českou Třebovou, Ústí nad Orlicí, Most, Ostravu či Přerov. Dorazila také předsedkyně oblasti KČT Vysočina Marie Vincencová. Navštívili nás i místní zastupitelé - ať už ti minulí či ti současní - z čehož je patrné, že spolupráce s obcí je na vysoké úrovni a velice dobře funguje.

A nakonec do tří hodin, kdy jsme pochod uzavírali, dorazilo 88 turistů. Připočtu-li z našeho odboru dva pořadatele a další dva členy na trase, tak celkový součet dosáhl 92 účastníků. Akci můžeme hodnotit za zdařilou - hojná účast, příjemné počasí a útulné posezení s výtečnou kuchyní v nově zrekonstruované hospůdce.

VAŠE OHLASY V NAŠÍ KRONICE:
  • Děkujeme za krásnou akci, rádi jsme vás, kluci, viděli a těšíme se na další setkání. Eva a Michal
  • Děkujeme za upomínku na p. Toufara. Hana + ??? + Jára
  • Hezké zážitky z vašeho pochodu, krásné počasí, pár kešek cestou jako bonus! Díky za pěkný den! Bláža a Marie, KČT Třebíč
  • Zážitková trasa z Vilémovic přes Sluneční zátoku, Pavlov, nezdínskou studánku a další do Číhoště. Děkujeme! Příště prosíme zajistit otevření kostela. Ivča a Miluš, KČT Třebíč