Mezinárodní dálkový pochod v Chantonnay

12.06.2017

IVO HAŠKA

Zúčastnil jsem se mezinárodního dálkového pochodu v Chantonnay (Francie), který se konal 25.-28. června. Pro naši čtveřici to znamenalo po dvaadvacetihodinové jízdě ujít čtyři dny po sobě trasy dlouhé 42 km a opět přes 20 hodin zpátky.

Hned po příjezdu jsme měli potíž s angličtinou se zaregistrovat. Krátce na to přišel další z pořadatelů a zeptal se nás anglicky, jakou jsme měli cestu. Na oplátku nám řekl, že oba jeho rodiče byli Poláci. Takže vše potřebné včetně ubytování se domluvilo slovanskými jazyky.

První den se šlapalo v pohodě, většinou ve stínu, napůl zamračeno. Druhý den bylo pouze o poznání tepleji. Zato další dva dny se již pochodovalo na slunku, mraky žádné, ve stínu 32 °C. Několik pochodníků bylo odvezeno auty civilní ochrany. Pořadatelé dodatečně rozváželi na trasy balenou vodu mimo občerstvovací stanice. Podobné vedro bylo i poslední den. To už jsme na štěstí neviděli nikoho odvážet a balené vody byly rozvezeny snad ještě před začátkem pochodu.

Jinak asi třetina tras vedla přes soukromé pozemky, dokonce i přes pole s kukuřicí, tam se tedy chodilo opatrně, obdobně některá kontrolní stanoviště nebo občerstvovačky, dokonce na dvoře nebo v zahradě. V cíli byl doprovodný program, každý den jiný.

A nyní několik čísel: V tomto roce se zúčastnilo dohromady 4.888 turistů. Zahraničních bylo pouze 389 z devíti států, mezi nimi 15 Čechů. O dobrou úroveň se staralo cca 300 pořadatelů, nosili žlutá trička.