Brdy 14.-17.4.2017

24.04.2017

MARTIN PESLER

Brdy, tajemné pohoří uvnitř Čech, neznámé a dlouho nepřístupné, mě prostě lákaly už jenom tím, že tu jsou. Čekající na poutníka, který vyrazí na jejich přechod. A protože jsou jejich nedílnou součástí i Hřebeny, které se svými strmými stráněmi sklánějí až k matičce Praze, bylo rozhodnuto více méně i o začátku putování.

Nakonec jsme vyšli ze Všenor, u Černolických skal vystoupali na hřeben, prošli přes poutní místo Skalka, kde byly památky otevřeny, a dále po hřebeni pokračovali lesy až k městečku Jínce. Tam jsme již po nových značených trasách pokračovali přes Drahlín k Obecnici. Odtud jsme vystoupali na vrch Třemošná se skálou Kazatelna pod vrcholem a pohltily nás opět zdánlivě nekonečné lesy.

Na Tok jsme se kvůli podvečernímu dešti nakonec nedostali a pokračovali dále k jihu. Za slabého sněžení jsme stanuli na Praze pod radarem ČHMÚ. Sestoupili k velkým Padrťským rybníkům a v Teslíně jsme opustili bývalý vojenský prostor. Obešli jsme bájný Třemšín a přes vrchol Nad Maráskem jsme se s Brdy loučili. Pokroucené borovice na skalách nám kynuly na pozdrav.

Sestoupili jsme do vesničky Hořehledy a nešlo neminout buddhistickou stúpu na Těnovickém kopci. Tam jsme zakončili karmu putování. Pak již jen krátký sestup k vlaku do Lipnice, kde se trasa měřící 95 km uzavřela.