Benešovské toulky

10.09.2018

Martin Pesler

Druhou zářijovou sobotu jedeme na pochod do Benešova ve třech. Po odstartování míříme kolem Konopiště, kolem kterého se chodí asi pokaždé. Slunce vychází, za Konopišťským rybníkem startuje horkovzdušný balón a stoupá rychle nad něj. Zámek máme pak přes rybník přesně proti slunci.

Pokračujeme kolem osady Chvojen a dále přes Bystřici do Líšna, kde je jediná živá kontrola na trase. Je tu i velkolepý romantický zámek s pěkným parkem, ale momentálně to tu začíná zvolna chátrat. Po červené stoupáme na zalesněný vrch Žebrák, pokocháme se výhledem z jeho úbočí a sejdeme k hájovně Vrbětín. Ještě kousek po červené a pak již bez značek přes Kobylí a Plchov. Následuje vesnička Pičín, proslavená písničkou Rybitví od skupiny Yo Yo Band: "Pičín, Kozomín, Řitka, skvěle složená kytka." Bohužel místní obyvatelky se dnes pravděpodobně věnují domácím pracím, neboť je něco po půl dvanácté, a tak jediné živé, co tu dnes je, je místní kůň.

Asfaltovou cestou pokračujeme ke žluté, přes lesy do Bedřichova a odtud po zelené. Následuje malebná krajina, kopečky, potůčky, údolíčka, prostě to typicky české. Chvíli vyhlídka na Blaník a pak zase na druhou stranu k Neštětické hoře, až přijdeme do Postupic. Zde si dáme v hospůdce něco zaslouženého a po červené pokračujeme dál. Slunce je dnes spíše příjemným kamarádem než spalujícím nepřítelem. Asfaltový úsek do Pozova není moc příjemný, pak nás ale ještě na chvíli pohltí les. Následuje Pecínov a Budkov s pěknou kapličkou, ještě kousek loukou a pak asfaltový finiš do cíle.

No, pochod se vydařil a padesátku jsme zdárně došli, byť až před šestou, ale není se čemu divit, v pátek jsme si ve stejném složení střihli 30 km ve Žďárských vrších. Navíc - kdo by spěchal, když je všude tak krásně a výhledově.